Fejléc kép

Házirend

Szövegdoboz: KEZDŐLAP
Bernáth Aurél SzalagcímIskolaMűvelődési HázÖnkormányzatBernáth AurélÓvodaISKOLABEMUTATKOZÁSÓVODATELEPÜLÉSMŰVELŐDÉSI HÁZBemutatkozás, Bernáth ÁMKSzövegdoboz: Nevelési programunk
Szövegdoboz: Óvodánk
Szövegdoboz: Fotógaléria

Házirend

Szövegdoboz: Gyerekek és szüleik részére készült Házirend

I. rész: Általános rendelkezések

Információk az óvodáról

Az óvoda neve elérhetőségei:
Bernáth Aurél Általános Művelődési Központ Óvodája
8733 Somogysámson, Fő u. 153.
Telefon / Fax: +36-85-420-190
E-mail: fazekasede@colosseum.co.hu

Az óvoda vezetője:				helyettese:
	Fazekas Ede	Martonné Nyári Erzsébet

Ügyintéző neve, és elérhetőségei
Királyné Őri Mária
8733 Somogysámson, Fő u. 116.
Telefon / Fax: +36-85-420-190
E-mail: orimari@mnmail.hu

Az óvoda gyermekorvosa, telefonszáma:
	Dr. Duró Ildikó	+36-85-420-199

Az óvoda fogorvosa:
	Dr. Makai Sándor	+36-85-510-368

Napi nyitva tartás:
	reggel 7 órától, délután 16 óra 30 percig

Mikor veheti igénybe a gyerek az óvodát
A harmadik életév betöltésétől az iskolaérettség eléréséig, maximum nyolcéves koráig.
Amennyiben a gyerek megbízhatóan ágy- és szobatiszta.
Amikor a gyerek egészséges (ÁNTSZ).
Akkor, ha a szülő az étkezési térítési díjat befizette.

II. rész: A gyermek jogai

Az alapvető jogokat az 1993. évi LXXIX törvény a közoktatásról 10-11. §-a fogalmazza meg, Házirendünkben azokat megismételni nem kívánjuk. 
Jelen jogok a tanuló jogainak helyi szintű szabályozását mutatják be:

Joga, hogy az óvodában biztonságban és egészséges környezetben neveljék, oktassák. Óvodai napirendjét életkorának megfelelően alakítsák ki (játékidő, levegőztetés, pihenőidő, étkezés, testmozgás). Biztonsága érdekében az óvodában tartózkodása ideje alatt végig pedagógus felügyelete alatt áll.
A gyerek emberi méltóságának és személyiségének tiszteletben tartása érdekében nem vethető alá embertelen, megalázó büntetésnek, testi fenyítésnek, zaklatásnak. A gyereket közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetés nem érheti.
A gyerek joga, hogy képességének, érdeklődésének megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön.
Nemzeti, illetve etnikai hovatartozásának megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön (több szülő együttes kérése alapján).
Vallási, világnézeti, nemzeti vagy etnikai önazonosságát tiszteletben kell tartani.
A gyerek cselekvési szabadságát, családi élethez, magánélethez való jogát az óvoda nem korlátozhatja, de a gyerek ezen jogának gyakorlása közben nem veszélyeztetheti saját, illetve társai, az óvoda alkalmazottainak egészségét, testi épségét. Nem akadályozhatja viselkedésével a többiek művelődéshez, fejlődéséhez való jogát.
Családja anyagi helyzetétől függően ingyenes vagy kedvezményes étkezésben részesülhet.
A gyerek az intézmény eszközeit (játékok, foglalkozási-, fejlesztőeszközök), berendezéseit (technikai eszközök), felszereléseit ingyenesen, de rendeltetésszerűen használhatja, arra vigyáznia kell.
Életkorának és fejlettségének megfelelően a napirendben és a házirendben megfogalmazottak szerint vegyen részt saját környezetének és az általa használt játékok, eszközök rendben tartásában.

III. A szülők jogai

A szülő joga a szabad óvodaválasztás.
A szülő joga, hogy megismerje az óvoda nevelési programját, intézményi minőségirányítási programját, szervezeti és működési szabályzatát, házirendjét, és tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról. A házirend egy példányát a beiratkozáskor a szülőnek betekintés céljából át kell adni.
Joga, hogy saját gyermeke fejlődéséről, magaviseletéró1 rendszeresen részletes és érdemi tájékoztatást, a gyerek neveléséhez tanácsokat, segítséget kapjon.
Az intézmény vezetője és a pedagógus hozzájárulásával részt vegyen a foglalkozásokon.
Kezdeményezheti szülői szervezet, óvodaszék létrehozását, s abban tevékenyen közreműködhet.
Az óvodai szülői szervezet (közösség) figyelemmel kíséri a gyermeki jogok érvényesülését, a pedagógiai munka eredményességét.
Megállapításairól tájékoztathatja az intézmény nevelőtestületét és a fenntartót. A gyerekek nagyobb csoportját érintő bármely kérdésben tájékoztatást kérhet az óvoda vezetőjétől, s az adott kérdés megtárgyalásakor, mint a szülői szervezet képviselője, tanácskozási joggal részt vehet a nevelőtestületi értekezleten.

IV. A szülő kötelességei

A szülő kötelessége, hogy gondoskodjon a gyermeke testi, érzelmi, értelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről.
Biztosítsa gyermeke zavartalan és rendszeres óvodába járását hátrányos helyzetű gyerek esetén hároméves kortól, rendezett körülmények között élő gyerek esetén ötéves kortól. A gyerek a közoktatási törvény 24. § (3) pontja értelmében abban az évben, amikor betölti az ötödik életévét, a nevelési év első napjától (09. 01.) óvodakötelessé válik, mely szerint napi négy órán keresztül óvodai nevelésben kell részesülnie.
A fenti esetekben a gyerek részére nem szűnhet meg az óvodai nevelés a szülő bejelentése, befizetési kötelezettség elmulasztása, vagy igazolatlan hiányzás miatt. Amennyiben a szülő a gyermeket másik óvodába kívánja elvinni, akkor az új óvoda igazolását meg kell kérni. A visszajelzés hiányában értesíteni kell az illetékes jegyzőt.
Kísérje figyelemmel gyermeke fejlődését, és a tőle elvárható módon segítse a fejlődés folyamatát, valamint a gyerek közösségbe való beilleszkedését, a közösségi élet szabályainak elsajátítását.
Rendszeresen tartson kapcsolatot a gyermekével foglalkozó pedagógusokkal, és részükre az együttnevelés érdekében a szükséges tájékoztatást adja meg.
Tartsa tiszteletben az óvoda dolgozóinak emberi méltóságát és jogait. A pedagógus, valamint az ő munkáját segítő alkalmazottak a nevelői-oktatói munka, illetve a gyerekekkel összefüggő tevékenysége során büntetőjogi védelem szempontjából közfeladatot ellátó személyeknek számítanak.

V. rész: Általános szabályok

A gyermeknek az óvodába lehetőleg reggel nyolc óráig meg kell érkeznie, valamint a nyitvatartási idő elteltéig el kell hagynia azt. Erről a szülő kell gondoskodjon. Ha az óvoda zárását követő egy órán belül a gyermekért nem jön senki, értesítjük a rendőrséget.
Az a szülő, aki gyermekét egyedül engedi hazamenni, illetve kiskorú gyermekkel igényli hazavitetni, írásban kell felelősséget vállaljon kéréséért. Arról is külön kell írásban nyilatkozzon a szülő, hogy rajta kívül ki más felnőtt viheti haza gyermekét. Válófélben lévő szülők esetében, a törvényes gondviselőnek adjuk csak át gyereket.
A közoktatási törvény szabályai szerint az ötévesnél idősebb gyerekek kötelesek óvodába járni, mulasztásukat igazolniuk kell.

A gyerekek napirendje a következő:

 700 - 1200	Folyamatos játéktevékenység. Egyéni és csoportos tevékenységek, részképesség fejlesztése. Testápolás, egészségügyi szokások gyakorlása. Étkezés, önkiszolgálás. Játékba integrált tanulás; mikrocsoportos, esetenként egészcsoportos szervezés formájában, egyéni fejlesztések. Szervezett és szabad mozgás csoportszobában és udvaron. Megfigyelés, séta, beszélgetés, munka, tapasztalatszerzés, énekes játékok, játékok
1200 - 1300	Ebéd, önkiszolgálás. Egészségügyi szokások gyakorlása.
1300 - 1445	Csendes pihenő, mese, vers, altató. Folyamatos ébresztés.
1445 - 1600	Egészségügyi szokások gyakorlása. Étkezés (uzsonna). Szabadon választott játéktevékenység a csoportszobában, ill. az udvaron. A bejáró gyerekek felkészítése és kísérése a buszhoz.

Az 5-6-7 évesek rendszeres foglakozásainak heti rendje az alábbiak szerint alakul:

környezetismeret		hetente kétszer
rajz		hetente kétszer
ének-zene, énekes játékok		hetente egyszer
mese, vers, báb		naponta
szervezett mozgás (TESTNEVELÉS)		hetente kétszer
mozgásos percek		naponta

A szülő köteles gyermekét tisztán, gondozottan, zsebkendővel ellátva küldeni az óvodába. Fejtetvesség esetén a szülő köteles az egészségügyi előírásokat betartani.
Alapfelszerelési követelmények.
tisztálkodási eszközök: fogmosó felszerelés, fésű, szalvéta, körömkefe.
testnevelési felszerelés: rövidnadrág, póló és zokni, vászoncipő.
Az óvodában használt ruhákat kérjük jellel megjelölni. A szülőknek ruhazsák készítését javasoljuk, melybe a pótruhát (alsó-, felsőruha, váltócipő) helyezzük.
Az óvodai élet gyakorláshoz nem szükséges eszközök, tárgyak bevitelét megtiltjuk, Amennyiben az előírt szabályozást nem tartják be, a bekövetkezett kárért az óvoda csak szándékos károkozás esetén felel [Kt. 40. § (8) pontja].
Az óvoda helyiségeinek idegenek, a szülök által használhatóságának rendje
A melegítőkonyhába az óvoda dolgozóin kívül senki nem tartózkodhat!
Az idegenek, a szülők csak a felnőttek számára fenntartott vécét használhatják.
Az óvodában az óvoda gyermekei, dolgozói és hivatalos ügyeket intéző idegenek tartózkodhatnak.
Az óvoda teljes területén tilos a dohányzás!
A gyerekek nagyobb közösségének a gyermekek 50%-a +1 főt tekintjük.
A gyerekeknek napi három étkezést biztosít az iskola konyhája, melyet térítés ellenében kínál. A szülők minden naptári hónap 15-éig jelentkezhetnek az iskola titkárságán befizetési szándékukkal. A gyermekvédelmi-, önkormányzati támogatásban részesülő tanulók, az alkalmazottak, szociális étkezők havonta utólagos számlázás alapján fizetik ki étkezési térítési díjaikat.
Tej- vagy lisztérzékenységről, allergiáról, cukorbetegségről a szülő köteles tájékoztatni az óvodát, az eltérő étkezés megrendelése érdekében pedig az orvosi javaslatot is elvárjuk!
Az óvoda területén a gyerek egyéni etetése, nassoltatása otthonról hozott élelmiszerrel a többi gyerek előtt (csokoládé, túrórudi, cukorka, banán) nem etikus, valamint az óvoda tisztán tartását (öltöző, folyosó) is zavarja. A rágógumi pedig balesetet okozhat. Ezért határozottan tiltjuk ezen étkek behozatalát.
Étkezések igénylése, lemondása
Az igénylés minden nevelési év megkezdése előtt történik. Az étkezési csoportokon belüli (háromszori, kétszeri étkezés) változásokat szülői igazolással tárgyhó elsején lehet bejelenteni.
Lemondás: Ha valaki betegség vagy más ok miatt nem tud, nem kíván étkezni, a távolmaradást tárgynap kilenc óráig az élelmezésvezetőnél be kell jelenteni (telefon, személyesen). Ebben az esetben a térítési díj fizetésének kötelezettsége alól mentesül. A bejelentés akadályoztatása esetén az étkezési térítési díjat kiszámlázzuk, és igazolás felmutatása esetén csak a következő havi befizetéskor tudjuk túlfizetésként kezelni.

VI. rész: Egészségügyi szabályok, mulasztások igazolása

Az óvodában csak teljesen egészséges gyerek tartózkodhat! A gyermek hiányzását adott nap kilenc óráig be kell jelenteni. Bármely hiányzás okát jelezni kell. Beteg, megfázott, gyógyszert, láz- vagy köhögéscsillapítót szedő, még lábadozó gyerek bevétele az óvodába a gyerek biztonságos gyógyulása és a többi gyerek egészségének megőrzése érdekében nem lehetséges. Ilyen esetben az óvónő kötelessége a gyerek átvételének megtagadása.
Az óvónőknek tilos otthonról beküldött gyógyszert beadniuk a gyermeknek a nap folyamán! Kivéve allergiás orvosságok (pl.: pipa).
Az oktatási év alatt (09. 01.-06. 15.) betegség esetén a háromnapos hiányzás után orvosi igazolás bemutatása az ÁNTSz által előírt szabály.
Amennyiben a szülő három napnál hosszabb ideig (üdülés, külföldön való tartózkodás miatt, stb.) nem kívánja az óvodát igénybe venni, az intézmény vezetőjétől írásban kell engedélyt kérni.
Az óvodában megbetegedett gyerek elviteléről a szülő köteles gondoskodni!
Az óvónő teendője baleset vagy napközben megbetegedő gyerek esetén:
A gyereket haladéktalanul el kell látni, miközben a csoport felügyeletét meg kell szervezni.
A baleset súlyosságától függően, illetve eszméletvesztés, lázgörcs esetén orvosról gondoskodni kell (mentő, orvos kihívása, elszállítása orvoshoz).
Láz, hányás, hasmenés, hasgörcs esetén az óvónő megkezdi a láz csillapítását, majd értesíti a szülőt, hogy minél hamarabb vigye el a gyereket. Ezután a szülő gondoskodik az orvos felkereséséről. Ilyen esetben a gyerek csak orvosi igazolással jöhet újból óvodába.
Fertőző betegség (rubeóla, bárányhimlő, skarlát, májgyulladás, tetű) esetén a szülőnek bejelentési kötelezettsége van. Az intézmény pedig a bejelentést követően jelez az ÁNTSz felé, és fertőtlenítő takarítást végez az óvodában.
Az óvodaköteles gyermekek igazolatlan mulasztása tekintetében a csoportvezető a mindenkor érvényben lévő jogszabály szerint jár el.